Hatay Kadın Girişimciler Derneği

KAGİD olarak Hatay İl Yenilik Platformu Yıllık Değerlendirme Toplantısı'na katıldık

22.03.2013

Hatay İl Yenilik Platformu Yıllık Değerlendirme Toplantısı

Valiliğimizin öncülüğünde TÜBİTAK desteğiyle ilimiz paydaşlarının işbirliğinde yürütülen Hatay İl Yenilik Platformu Projesi Yıllık Değerlendirme Toplantısı, 22 Mart 2013 Cuma günü saat 09.00’da Narin Otel’de yapıldı.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Ortadoğu’nun Akdeniz’den dünyaya açılan kapısı, binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlere beşiklik yapmış ilimizin her parametrede etkinliğine ve tanıtımına kurumsal katkı yapmak, ilde yenilik konusunda kurumlararası işbirliğini güçlendirmek, başarılı uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamak ve nihayetinde ortak bir coşkunun yaratılmasını hedeflemek amacını taşıyan Hatay İl Yenilik Platformu Projesi toplantısına; Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Vali Yardımcısı H.Volkan Köksal, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, HASİAD Başkanı Gülay Gül, MÜSİAD Başkanı ve İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tosyalı, HAGİAD Başkanı Aydın Toksöz, KAGİD Başkanı Dilek Karadeniz,  Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali,  DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız,  İş-Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık ve Otoman Palace Yönetim Kurulu Üyesi Murat Güngör katıldı.

 

Projenin tanıtıldığı sinevizyon gösterisi ile başlayan toplantıda konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, kurumlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin ve özel sektör temsilcilerimizin, bir taraftan asli görevlerinin peşinden koştururken birtaraftan da ilimizin sanayisine, tanıtımına, kültürüne, turizmine ne gibid estek verebiliriz diye koşturduklarını ifade ederek, tüm paydaşlara ayrı ayrı teşekkür etti.

-İstanbul’da Hatay Günleri de, İlimizin Tanıtımına Yönelik Bir Platformdur-

 

Vali Lekesiz, 02-07 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da Hatay Günleri etkinliği gerçekleştirileceğini hatırlatarak, ‘Her sene yanlışlarımızı eleyerek, iyilerimizi daha da iyileştirerek bu tür organizasyonları hep beraber daha iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu seneki etkinlik, hepimizin omuz vermesiyle geçmiş yıllardakinden çok daha güzel olacak. Bir taraftan ilin ‘takım arkadaşlığı’ duygusunun gelişmesi, bir taraftan ilimizin tanıtımı için hep beraber koşturmaya devam edeceğiz. Ankara, İstanbul ve İzmir’de üç yıldır hep beraber yaptığımız bu etkinlikler de ilimizin derinliğine, değerine, zenginliğine ve bilinir olmasına ilişkin benzer bir platformdur.’ diye konuştu.

-Adeta Kabına Sığmayan Bir Hatay Var-

 

Vali Lekesiz, Kadın Girişimciler Kurulu'nun, iş dünyamızın, odalarımızın, belediyelerimizin, üniversitemizin, Özel İdaremizin, HASİAD, MÜSİAD, HAGİAD ve OSB’lerimizin il genelinde ürettikleri projelerle ilimizin kıpır kıpır, adeta kabına sığmayan bir il durumuna geldiğini ifade ederek, ‘Bir de bir araya gelmek suretiyle yaptığımız projeler var. İşte bu projeler özelde sanayi sektörüne ve turizm sektörüne omuz vermek için hep beraber yaptığımız, üniversitemizin değerli hocalarının katkısı ile ortaya konulmuş ve müracaatı yapılmış bir proje. Bir masanın etrafında buluşuyoruz ve bir yıl içinde yapılan çalışmaları görünce de keyif alıyoruz. Önümüzdeki bir yıl içinde yapılacak olan çalışmaları görünce de umutlarımız daha da güçleniyor. Bir masanın etrafında ilimizin sorunlarını paylaşabilmek için bir araya gelmemiz de önemli. Günümüz dünyası artık işbirliğini, güç birliğini zorunlu kılıyor. Bu amaçla bir araya geliyoruz, bugünün verilerini hep beraber analiz edip geleceği daha iyi tasarlamaya çalışıyoruz. Katkılarınızdan ve katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hep beraber çok daha güzel işler yapacağımıza yürekten inanıyorum.’diye konuştu.

 

Proje Koordinatörü Funda Hüzmeli de, sinevizyon eşliğinde proje hakkında bilgi verdi. Proje kapmasında TÜBİTAK’a yapılan destek başvurusunda ilimizin destek almaya hak kazanan 5 il arasına girdiğini hatırlatarak, destek süresi 3 yıl olan projenin finansman miktarının yüzde 50’sinin TÜBİTAK tarafından, diğer yüzde 50’sinin ise platformun paydaşları tarafından karşılanacağını kaydeden Hüzmeli, 1.269.604 lira bütçeli projenin, bazı fon kuruluşları tarafından referans proje olarak ele alınacağından, ilgili fon kuruluşlarına sunulan ve sunulacak olan projelerle beraber, söz konusu miktarın daha da artacağını sözlerine ekledi.

 

Toplantıda daha sonra paydaşlar projeyle ilgili görüş ve önerilerini paylaştılar.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button